اخبار ویژه
ضریب خوداتکایی کلزا تا دو سال آینده باید به 30 درصد برسد/افزایش 25 درصدی بهره وری آب کشاورزی در دولت یازدهم/کشت پاییزه 49500 هکتار چغندر قند در سال زراعی جاریمعاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که با خودکفایی شکر چند قدم فاصله نداریم، گفت: در سال زراعی 97-96، 49 هزار و 500 هکتار برنامه کشت پاییزه داریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس عباس کشاورز امروز سه شنبه در پنجمین گردهمایی سراسری کشت های پاییزه اظهار داشت: با اجرای برنامه ها و سیاست ها و هماهنگی صنعت شکر در تولید چغندر قند توفیق معجزه آسایی نصیب مان شده و به یقین به خودکفای شکر دست می یابیم.
وی با بیان این که در سال گذشته از سطح 104 هزار هکتار چغندرقند، رکورد تاریخی در تولید شکر داشتیم، پیش بینی کرد که امسال 100 هزار تن به تولید این محصول افزوده شود.
کشاورز یادآور شد: با اقدامات صورت گرفته، بهره وری تولید شکر از 3.5 تن در هکتار در سال برنامه سوم به بیش از 7.5 تن در هکتار در دوره اخیر افزایش داشته است.
وی در عین حال کسب توفیق در خودکفایی شکر را در گرو شفافیت قیمت این محصول، رفع مشکل حمل و نقل و اصلاح تعرفه 16 درصدی آن دانست.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره تولید کلزا نیز اعلام کرد: ظرف دو سال آینده باید ضریب خوداتکایی و تولید کلزا به بالای 30 درصد برسد و در غیر این صورت به جای اول باز خواهیم گشت.
وی با اذعان به این که نسخه نجات پایداری در اراضی آبی، کشت کلزا است، گفت: امسال در تولید کلزا رکورد تولید 9 تن در هکتار در استان کرمانشاه و در برخی استان ها نیز عملکرد تولید بالای 4، 7 و 8 تن در هکتار را داشته ایم.
کشاورز در ادامه به اهمیت مدیریت تغذیه گیاهی در تولید اشاره کرد و اظهار داشت:یک کیلو کود بین 10 تا 17 کیلو گرم در تولید موثر است.
وی با بیان این که مصرف کود در کشور در حد قابل قبول نیست،افزود: ما یک درصد کشاورزی دنیا را داریم اما کمتر از نیم درصد کود را استفاده می کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ثبت و استانداردسازی برندهای معتبر کودی را از اقدامات مثبت وزارت جهاد کشاورزی و موسسه تحقیقات خاک و آب در راستای ساماندهی به کود عنوان و اعلام کرد: تا مردادماه امسال 5764 برند کودی توسط موسسه تحقیقات خاک و آب ثبت شده که موجب ارتقای کیفیت این نهاده شده است.
کشاورز با اشاره به این که 90 درصد کودهای پایه مصرفی کشاورزی، شیمیایی است، گفت: در بسیای از استان ها و مناطق، مصرف کود کم، ناهمگن و نامناسب است.
وی افزود: این درحالی است که مصرف مناسب کود قابلیت نگهداری میوه را ارتقا داده و مانع جلوگیری از پوسیدگی می شود و شفافیت رنگ با مصرف کود به اندازه مناسب به دست می آید.
این مقام مسوول تنوع سازی و عرضه کود در کشور را خوب ارزیابی کرد و در عین حال اظهار داشت: با کمک وزارت جهاد کشاورزی باید بازار کود بیشتر کنترل شود.
وی سهم داخلی در تولید کود کشاورزی را نزدیک به 80 درصد عنوان و تصریح کرد: در تولیدات داخلی نیز استانداردهای کود به روز شده است.
کشاورز در مورد نهاده بذر نیز گفت: در تولید بذر گواهی شده و مادری گندم در دولت یازدهم عملکرد خوبی در سطح کلان داشیتم به طوری که تولید این نهاده در گندم آبی در سالی که شروع کردیم از 57 درصد به 100 درصد و به میزان 175 هزار تن رساندیم و در سال گذشته با 60 درصد افزایش به 300 هزار تن تولید بذر گواهی شده گندم دست یافته ایم.
وی با این حال سرعت انتقال بذر و ارقام جدید گندم را به اراضی کشاورزی کند عنوان کرد و گفت: هنوز 18 درصد سهم ما در گندم آبی رقم چمران و 37 درصد گندم دیم ما رقم سرداری است.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی پایین بودن تنوع ارقام، فرسوده و پایین بودن تکنولوژی دستگاه های فرآوری بذر، مشارکت ضعیف بخش خصوصی در تحقیقات و تولید ارقام جدید، عدم پرداخت به موقع یارانه های بذر، مسایل مالیاتی شرکت های تولیدکننده بذر را از موانع موجود در این حوزه نام برد.
وی در ادامه افزایش بهره وری را کلید توسعه محصولات کشاورزی عنوان و تصریح کرد: طی برنامه ششم توسعه رشد سالانه افزایش بهره وری باید حداقل 5 درصد باشد.
کشاورز افزود: در مورد بهره وری آب در بخش کشاورزی طی دولت یازدهم توفیقات خوبی داشتیم و ظرف این چهار سال 25 درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است بدون آن که سطح زیر کشت افزایش یابد.
وی تقویت ناوگان مکانیزاسیون کشاورزی را از برنامه های معاونت زراعت برای افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و سختی کار عنوان کرد.
کشاورز افزود: از سال 92 تا سال 95 جذب خطوط اعتباری در بخش مکانیزاسیون عالی بوده اما امسال این روند رضایت بخش نبوده است.
وی گفت: ما در تامین تراکتور متوسط، نیمه سنگین و کمباین برنج عملکرد خوبی داشتیم که در تولید موثر خواهد بود.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: یکی از نیازهای جدی کشاورزی، هوشمندسازی و ارتقای خاک ورزی است و در این زمینه کشت مستقیم، کلید گنج کشت دیم است.
وی در عین حال بر توسعه کشاورزی حفاظتی به منظور تولید مستمر و کاهش هزینه ها در بخش زراعت تاکید کرد.
کشاورز گفت: با کشاورزی حفاظتی یک درصد به ماده آلی خاک اضافه می شود. 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.