اخبار ویژه
تولید کلزا در کشور امسال 2.7 برابر شد/ پیش بینی تولید 500 هزار تن کلزا در سال زراعی 97-96


مشاور وزیر و مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از افزایش 2.7 برابری تولید کلزا در سال زراعی 96-95 خبر داد و گفت: امسال 182 هزار تن محصول کلزا از سطح 103 هزار هکتار سطح زیر کشت برداشت شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس مهاجر در پنجمین گردهمایی سراسری کشت‌های پاییزه سال زراعی 97-96 افزود: میزان تولید کلزا در سال ۹۴، ۴۶ هزار تن و در سال ۹۵، ۶۸ هزار و ۵۰۰ تن و در سال ۹۶، ۱۸۲ هزار تن بوده است و پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی آینده، کلزا در سطح 286 هزار هکتار کشت و میزان تولید از مرز 500 هزار تن بگذرد.
مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی، تامین و تدارک یکهزار و 450 تن بذر، پرداخت حق بیمه مزارع کلزا در ۱۸۰ هزار هکتار به صورت ۱۰۰ درصد رایگان، توزیع ۱۰۳۷ دستگاه بذرکار دانه ریز کلزا با ۵۰ درصد یارانه (که برای اولین بار در کشور توزیع و همه از تولید داخل تامین شده) را از مهمترین اقدامات و عوامل در رشد تولید کلزا در سال زراعی 96-95 عنوان کرد.
به گفته وی، امسال ۱۵۰۰ دستگاه بذرکار دانه ریز بین کلزاکاران توزیع می‌شود و تا سه سال آینده همه کلزاکاران یک دستگاه کارنده در اختیار خواهند داشت.
مهاجر با بیان این که دستگاه های کارنده در کشت محصولات گندم، جو و حبوبات نیز کاربرد دارد، اضافه کرد: تامین بذور باکیفیت، تشکیل کمیته‌های تخصصی برای کاهش قیمت بذر، تامین اعتبار جابجایی کمباین، اجاره خودرو، اجرای مقایسه ارقام، اجرای پایلوت مزارع در 6 استان کشور از جمله حمایت‌‌ها از کلزاکاران بوده است.
وی، انتقال تکنولوژی به مزارع را از دلایل اصلی رکوردهای به دست آمده در تولید کلزا برشمرد و اظهار امیدواری کرد: در مزارع پایلوت تامین بذر از خارج به همراه انتقال تکنولوژی و نظارت شرکت های معتبر بین المللی صورت گرفته و برنامه ریزی کرده ایم که امسال سطح مزارع پایلوت به 50 هزار هکتار افزایش یابد.
مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی،توسعه کشت کلزا را در پایداری تولید گندم و کاهش وابستگی به واردات روغن و دانه‌های روغنی، افزایش کیفیت روغن مصرفی و افزایش امنیت غذایی موثر دانست و افزود: در این راستا سیاست‌های حمایتی از کلزاکاران در نظر گرفته شده که از جمله آن می‌توان به خرید تضمینی دانه روغنی و پرداخت به موقع بهای محصول، تداوم و تامین کارنده‌های جدید کلزا و سمپاش، تامین و تدارک و ارسال به موقع بذور مورد نیاز به استان‌ها، اجرای پایلوت‌های آموزشی – ترویجی با بکارگیری کارشناسان و مشاوران و توجه خاص به رعایت دقیق تاریخ‌های کشت اشاره کرد.
مهاجر با بیان این که از سال ۷۱ تا ۹۵، 38.2 میلیارد دلار واردات روغن، کنجاله و دانه‌های روغنی داشته‌ایم، گفت: اگر روند افزایش جمعیت و افزایش میزان مصرف روغن ادامه یابد، کشور را ناچار به واردات سالانه ۶ تا ۷ میلیارد دلار روغن کنجاله و دانه‌های روغنی خواهد کرد.
به گفته وی، کلزا تمام پارامترهای خوب را بالای نرمال و تمام پارامترهای بد را زیر نرمال دارد و به دلیل ارزش بالای آن برای سلامت بشر، باید در رفع چالش‌های پیش روی دانه‌های روغنی شامل نبود عزم ملی در کشور برای افزایش تولید و کاهش وابستگی، مشکلات بازرگانی، پایین بودن عملکرد، عدم تمایل بخش صنعت به خرید کلزا تلاش کرد.
مجری طرح دانه‌های روغنی، میزان نیاز سالانه کشور به روغن را 1.5 میلیون تن عنوان کرد و گفت: سرانه مصرف کشور 19 کیلوگرم، نیاز به کنجاله 3.5 میلیون تن، ظرفیت روغن‌کشی 5.5 میلیون تن و ظرفیت تصفیه روغن 3.9 میلیون تن است که ظرفیت‌های روغن‌کشی و تصفیه روغن بیش از نیاز 1.5 میلیون تنی در کشور ایجاد شده است.
مهاجر خاطرنشان کرد: امسال برای تولید بذر هیبرید در داخل برنامه ریزی کرده ایم و همچنین تداوم اجرای پایلوت‌های تحقیقاتی را در نظر داریم. 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.