برنامه ریزی برای کشت 350 هزار هکتار کلزا در پاییز امسال
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از برنامه ریزی برای کشت 350 هزار هکتار کلزا در پاییز امسال خبر داد.
1398/01/19

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز امروز دو شنبه در گردهمایی حمایت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از رونق تولید و توسعه کشت دانه های روغنی به نقشه جدید کشت دانه های روغنی اشاره کرد و گفت: بر اساس این نقشه به طور جدی در کشت بهاره کلزا در اراضی دیم و آبی در تناوب با گندم و جو ورود پیدا خواهیم کرد.

وی افزود: در مناطق کشت بهاره گندم و جو در اراضی آبی و دیم اگر بخواهیم 15 درصد از اراضی آبی در تناوب این محصولات و 10 درصد در اراضی دیم با آیش کلزا بکاریم، بخش تحقیقات باید بسته ای را در زمینه های مختلف از نظر تاریخ کشت، مساحت، نوع رقم، کارنده ها به تفکیک مناطق و شهرستان های مستعد تدوین و به ما ارایه دهند.

کشاورز ادامه داد: ما یک برنامه سهل الوصول برای کشت کلزا در مناطق بهاره در استان هایی همچون خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و بخشی از لرستان و کرمانشاه می خواهیم.

وی در عین حال به تصمیم این معاونت برای کشت کلزا در شالیزارهای تجهیز و نوسازی شده در استان های گیلان و مازندران اشاره کرد و اذعان داشت: با کمک کارشناسان فنی و مهندسی، سهم ما در کشت کلزا در اراضی شالیزاری تجهیز و نوسازی شده باید تعیین و نیازها و پشتیبانی ها، ارقام و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای این نسخه کشت توسط بخش تحقیقات کشاورزی مشخص شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما برای کشت کلزا در مناطق معتدل و سرد نیز باید برنامه داشته باشیم و در مناطق سرد می توانیم در 15 درصد اراضی آبی و دیم در تناوب با گندم و جو کلزا کشت کنیم.

وی اظهار داشت: ما باید به تدریج وارد کشت انتظاری کلزا در مناطق سرد شویم.

کشاورز در مورد کشت گلرنگ تصریح کرد: در اراضی دیم و کم باران، کشت گلرنگ برای تامین دانه های روغنی، نسخه امید بخشی است و ما یک بسته تحقیقاتی برای کاشت و توسعه گلرنگ نیاز داریم.

وی درباره سویا نیز گفت: با توجه به ناملایمات اقلیمی و بارندگی ها در استان های گلستان و مازندران باید از سویا بیشتر مراقبت کنیم.

کشاورز ادامه داد: برای کشت سویا، ظرفیت های خالی زیادی در کشور وجود دارد که با استفاده از قابلیت های عملی می توان از این ظرفیت ها بهره برد.

وی خاطر نشان کرد که در استان های ایلام، گلستان، مازندران و شهرستان لالی خوزستان در حد ظرفیت، کلزا در تناوب با گندم و جو تولید شده و از این رو باید به دنبال ظرفیت های جدید در این زمینه باشیم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ما حدود 3 میلیون هکتار اراضی در آیش اراضی دیم و حداقل 450 هزار هکتار نیز اراضی آبی با کاهش سطح زیر کشت گندم داریم که می توان برای کشت کلزا و دانه های روغنی استفاده کرد.

تعداد مشاهده خبر47 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal