تنوع بخشی به محصولات علوفه ای پاییزه در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر تنوع بخشی به محصولات علوفه ای،‏ کشت ذرت با سیستم های نوین آبیاری و افزایش ماده آلی خاک برای تامین علوفه مورد نیاز دام و صرفه جویی آب کشور تاکید کرد.
1398/01/28

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز در مراسم روز مزرعه گیاهان علوفه ای که امروز در یکی از مزارع شهرستان پیشوا در ورامین برگزار شد، گفت: به رغم بارندگی های خوب ماه های اخیر، مشکل کمبود آب در سطح کلان منتفی نیست و ما نیازمند تغییر رویکردها در تولید، سیستم های زراعی و رفتارهای کشت هستیم.

وی با بیان این که مصرف شیر در کشور به منظور ارتقای سلامتی جامعه و کاهش هزینه های بهداشتی باید افزایش یابد، اظهار داشت: در این راستا تولید زراعی باید اصلاح و در پاییز هم علوفه تولید شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: ما می توانیم در پاییز برای استفاده از آب باران یا آب سبز علوفه تولید کنیم.

وی ادامه داد: ما دو پروزه در زمینه الگوهای علوفه ای در اراضی دیم و آبی از سه سال پیش شروع کرده ایم؛ محصولات شناسایی و ارزیابی شده و تلاش کرده ایم بذر آنها هم فراهم شود.

کشاورز گفت: ما علاوه بر پیگیری علوفه آبی پاییزی، در اراضی دیم کشت علوفه و دانه های روغنی را دنبال می کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 70 درصد اراضی دیم غله و 10 درصد حبوبات کشت می شود و 25 درصد آن نیز آیش است و یکی از برنامه های ما این است که کشت پنج محصول از جمله علوفه و دانه های روغنی را در اراضی دیم انجام دهیم.

کشاورزی در عین حال بر توسعه سیستم های نوین آبیاری و نصب تیپ در مزارع را برای تولید علوفه به منظور صرفه جویی در آب تاکید کرد و گفت: این تکنولوزی ها و روش های آبیاری باید از طریق ترویج در کشور توسعه یابد.

وی در مورد افزایش ماده آلی خاک نیز در حوزه زراعت اذعان داشت: اگر کشاورزان ماده آلی خاک را افزایش دهند منجر به افزایش تولید و کاهش مصرف آب و کود و ارتقای کیفیت محصول خواهد شد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی‏، تغییرات با کشت علوفه پاییزه، نصب سیستم تیپ و افزایش ماده آلی خاک را نجات بخش کشاورزی کشور دانست.

وی با تاکید بر تشکیل و تقویت زنجیره تولید در حوزه گوشت، مرغ و شیر گفت: وزارت جهاد کشاورزی طرح علوفه را آماد کرده و به زودی برای آن مجری تعیین خواهد شد.

کشاورز در عین حال از بخش تحقیقات خواست بذر و رقم مورد نیاز برای تنوع محصولات علوفه ای را معرفی کند.

تعداد مشاهده خبر33 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal