تولید محصولات کشاورزی و باغی امسال افزایش می یابد
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال زراعی 1398-1397 بجز در تولید شکر، شاهد افزایش سایر محصولات کشاورزی و باغی در کشور خواهیم بود.
1398/02/02

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،عباس کشاورز در جریان بازدید رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از اراضی به زیر آب رفته نیشکر مجتمع دهخدا در 10 کیلومتری شمال اهواز گفت:سیلاب مهیب به 45 هزار هکتار از مزارع نیشکر پنج واحد نیشکری خوزستان خسارت شدید وارد کرده که این باعث خواهد شد تولید شکر در خوزستان به عنوان قطب نخست تولید شکر در کشور کاهش چشمگیری داشته باشد.

وی گفت:حدود 45 درصد تولید شکر در واحدهای هفت گانه نیشکر خوزستان و 3 واحد نیشکری هفت تپه و میان آب در شوش و کارون در شوشتر تولید می شود که به علت آبگرفتگی مزارع نیشکر استان ، تولید شکر در کشور کاهش خواهد یافت و ناچار به وارد کردن شکر خواهیم بود.

کشاورز بیان کرد: اگرچه در خوزستان، لرستان، گلستان و کرمانشاه بخشی از اراضی کشاورزی دچار آبگرفتگی شده اند و خسارت زیادی دیدند اما برآورد تولید گندم امسال 15.5 میلیون تن بود که به دلیل سیلاب‌های اخیر، این برآورد به 14.5 میلیون تن کاهش یافته و پیش بینی می شود از این میزان حدود 12تا 12.5 میلیون تن گندم به صورت تضمینی خریداری شود.

وی گفت: در تامین گندم مورد نیاز کشور هیچ مشکلی وجود ندارد چون رژیم بارندگی ها و درجه حرارت در سال زراعی جاری بسیار مناسب بوده و اگر سیلاب رخ نمی داد یک سال استثنایی در بخش کشاورزی کشور شاهد بودیم.

تقویت روحیه کشاورزان خوزستانی

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت : مجموعه بخش کشاورزی خوزستان متحمل خساراتی معادل 70 هزار میلیارد ریال شده و ضرورت دارد روحیه کشاورزان برای از سرگیری فعالیت تولیدی در سال 'رونق تولید' تقویت شود لذا نخستین گام برای تقویت روحیه آسیب دیده کشاورزان خوزستانی، بخشودگی کامل آب بهای پاییز 1397 از سوی وزارت نیرو است، پرداخت اقساط بانکی کشاورزان به تعویق افتد و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار آنان قرار گیرد و غرامت به آنان با سرعت بیشتری انجام شود.

کشاورز با اشاره به اینکه پس از فروکش کردن سیلاب، باید اقدام های فوری برای خروج آب از مزارع صورت گیرد تا زمین ها برای کشت تابستانه آماده شود افزود: مجموعه جهاد کشاورزی در کنار کشاورزان آسیب دیده از سیل خواهد بود و آنها را تنها نخواهد گذاشت.

وی با اشاره به امدادرسانی جهادی و فراگیر به مناطق آسیب دیده از سیل در خوزستان افزود: کشاورزان عزیز خوزستانی مشاهده کردند که همه ایران در کنار آنان بود و این روح همبستگی و وحدت را در کشور تقویت کرد.

وضعیت ذخایر آبی کشور در شرایط ایده آل است

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی وضعیت ذخایر آبی کشور را ایده آل توصیف کرد و گفت: حدود 22 میلیارد متر مکعب آب تنها در پشت سدهای خوزستان ذخیره سازی شده است و در دیگر سدهای کشور وضعیت در شرایط قابل قبولی است.

کشاورز با بیان اینکه برای تامین آب کشت تابستانه و پاییزه با توجه به ادامه رواب آب ها مشکلی وجود نخواهد داشت افزود: دولت در پرداخت غرامت به کشاورزان خوزستانی شتاب خواهد کرد تا زمینه برای مهیا کردن کشت تابستانه فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه رسوبات سیلاب برای حاصلخیزی اراضی کشاورزی بسیار مفید خواهد بود و شوری خاک را کاهش می دهد افزود: استفاده از این رسوبات حاصلخیز می تواند خاک مزارع کشاورزی را غنی کرده و تولید محصولات کشاورزی را افزایش دهد بنابراین رسوبات سیلاب برای کشاورزی بسیار نافع خواهد بود.
تعداد مشاهده خبر34 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal