تلف شدن 850 دام عشایر کهگیلویه و بویراحمد بر اثر بارندگی و سیل
مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: در بارندگی های شدید و سیل استان 850 رأس دام سبک و سنگین عشایری از بین رفته است.
1398/01/21

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، "مجید علیپور" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: بارندگی های شدید فروردین ماه سالجاری بیشترین خسارت را در بخش عشایر به حوزه زیر ساختی وارد کرده است.

وی بیان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده بارندگی های شدید امسال بالغ بر 93 میلیارد و 500 میلیون ریال خسارت به حوزه عشاری وارد کرده است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بیشتر این خسارتها در بخش جاده های عشایری بالغ بر دو هزار و 130 کیلومتر جاده عشایری و تخریب کامل 61 دهنه پل بوده است.

علیپور عنوان کرد: از دیگر خسارتهای این بارندگی به بخش عشایر می توان به تخریب بیش از 60 منبع ذخیره آب، تخریب 40 کیلومتر شبکه ها و لوله های انتقال آب، آسیب دیدگی بیش از 30 چشمه که بهسازی آنها انجام شده بود اشاره کرد.

وی گفت: در همین بارندگی های شدید 850 رأس دام سبک و سنگین عشایری از بین رفته است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: با توجه به نامگذاری سالجاری از سوی مقام معظم رهبری به نام" رونق تولید" و بارش های بسیار خوب انتظار می رود شاهد افزایش چشمگیر تولیدات دامی عشایر باشیم.

علیپور بیان کرد: بارش های بسیار خوب در استان باعث فعال شدن چشمه ها و رشد خوب و غنی شدن مراتع استان شده است.

وی افزود: با توجه به این تحول خوب پیش بینی می شود در بخش تولیدات گوشت عشایربا افزایش 1500 تنی به 8 هزار و 500 تن برسد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در سالهای گذشته تولیدات گوشت عشایر بالغ بر 7 هزار و 500 تن در استان بوده است.

علیپور بیان کرد: عشایر کهگیلویه و بویراحمد سالانه بیش از 10 هزار متر مربع انواع صنایع دستی، بیش از 400 تن پشم، بیش از 180 تن انواع روغن های دامی، بیش از 250 تن انواع کشک و 26 هزار تن شیر تولید می کنند.

وی اضافه کرد: در حدود 11 هزار و 120 خانوار عشایر در غالب 70 هزار نفر جمعیت در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این میزان بالغ بر یک هزار و 869 خانوار عشایری در گچساران هستند.


تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal