بی‌نیازی کشور از واردات گندم برای سومین سال پیاپی
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال، سومین سالی است که گندم وارد نمی‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 14 میلیون تن گندم در کشور تولید شود.
1397/12/19

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از مهر، اسماعیل اسفندیاری‌پور در مراسم اختتامیه «عکس خوشه» با بیان اینکه متوسط بارندگی در طول یک سال زراعی در کشور ما 232 میلیمتر است، گفت: کشور ما در یک کمربند خشک و نیمه خشک قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه طی پنج تا شش سال اخیر سطح زیر کشت گندم، بین 5 میلیون و 800 تا 6 میلیون هکتار بوده است، افزود: حدود 3 میلیون و 800 هزار هکتار گندم دیم و نزدیک به یک میلیون و 900 هزار تا دو میلیون هکتار گندم آبی در کشور کشت می‌شود ضمن اینکه مجموع مصرف گندم کشور بین 13 تا 13.5 میلیون تن است.

مجری طرح گندم با اشاره به اینکه 14 اقلیم گندم در کشور داریم، تصریح کرد: به همین دلیل تمام گندم‌هایی که در دنیا تولید می‌شود، قابلیت رشد در کشور ما را دارند.

اسفندیاری‌پور با اشاره به اینکه 42 تا 43 درصد پروتئین و حدود 38 درصد انرژی جمعیت کشور ما از گندم تأمین می‌شود، گفت: این کالا در امنیت غذایی کشور تأثیر بسیار زیادی دارد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برنامه تولید گندم تا پایان برنامه هفتم توسعه تدوین شده است، اظهار داشت: امسال، سومین سالی است که نیازی به واردات گندم نداریم.

به گفته وی، در برخی از سال‌های گذشته 2.6 تا 2.7 میلیون دلار ارز صرف واردات گندم از خارج می‌شده است.

اسفندیاری‌پور با اشاره به اینکه آمار و اطلاعات نشان می‌دهد در سال 92 ایران یکی از واردکنندگان عمده گندم بوده است، گفت: طی بررسی‌هایی که دو هفته قبل انجام داده‌ایم در حال حاضر کشور ما جزو کشورهایی است که گندم مورد نیازش را خود تأمین می‌کند.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه اطلاعات موثقی درباره افزایش مجدد نرخ خرید تضمینی گندم ندارم، افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری حدود 14 میلیون تن گندم در کشور تولید شود؛ تا به این لحظه پیش‌بینی تولید گندم نسبت به سال گذشته از افزایش یک میلیون تنی برخوردار است.

وی تصریح کرد: سطح زیر کشت گندم حدود 100 هزار هکتار افزایش یافته و از 5 میلیون و 700 هزار هکتار به بیش از 5 میلیون و 800 هزار هکتار رسیده است.

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal