پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه کاربرد پهپادها در حوزه کشاورزی
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از پرداخت تسهیلات تا 80 درصد قیمت پهپادهای مورد عرضه در حوزه کشاورزی به منظور کاربرد و توسعه این فناوری خبر داد.
1398/02/09

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کامبیز عباسی امروز یکشنبه در جلسه کارگروه توسعه کاربرد پهپادها در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی در کرج افزود: این تسهیلات با کارمزدهای 15 درصد، 12 درصد، 6 درصد و 4 درصد پرداخت می شود و هیچ گونه محدودیت اعتباری برای پرداخت این تسهیلات به شرط وجود کشاورزان متقاضی وجود ندارد.

وی با بیاناین که 2.5 میلیون هکتار باغات و حدود 13.5 میلیون هکتار اراضی زراعی در کشور موجود است، اظهار داشت: به برخی از این مزارع به ویزه شالیزارها به دلیل رطوبت و غیره و همچنین ورود به برخی باغات به علت سنتی بودن آن برای انجام برخی عملیات مانند سمپاشی مشکل است و از فناوری پهپاد می توان در این حوزه ها استفاده کرد.

عباسی بر دقت سمپاشی و مدیریت سم علیه آفات، بیماری ها و علف های هرز تاکید و تصریح کرد: با ورود و استانداردسازی دستگاه های سمپاشی توربینی زراعی، توربینی باغی و تراکتوری، عملیات محلول پاشی از 400 لیتر محلول در هر هکتار به 200 لیتر محلول رسیده و ما به دنبال آن هستیم این رقم 200 لیتر در هکتار محلول سم را در مناطق دیم به کمتر از 50 تا 40 لیتر در هکتار برسانیم و محلول سم را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: محلول سمی که در اختیار کشاورزان برای مبارزه با آفات و بیماری ها قرار می گیرد، بخشی از آن به بافت هدف می رسد و مابقی ممکن است وارد خاک و یا آب های زیر زمین شود، از این رو تلاش می کنیم با استفاده از فناوری های نوین، سمپاشی به گونه ای صورت بگیرد که محلول سم به بافت هدف برسد و اثرات زیست محیطی نیز مدیریت شود.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در عین حال گفت: از پهپادها می توان در زمینه هایی از جمله محلول پاشی، سمپاشی و گوگرد پاشی و غذا دهی در حوزه آبزیان استفاده کرد.

وی با بیان این که کشاورزان به شدت متقاضی پهپادها برای کاربرد در مزارع و باغات خود شده اند، اذعان داشت: در این کارگروه که بخش خصوصی عرضه کننده پهپادها حضور دارند باید قیمت واقعی این فناوری و نوسانات قیمت آن را بررسی کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که کاربری های جدید پهپادها در بخش کشاورزی بررسی و معرفی شده و کشاورزان بتوانند از این فناوری استفاده بیشتری داشته باشند.

عباسی افزود: با وجود تحریم های ظالمانه باید بر توانمندی های داخلی تکیه داشته باشیم و سازندگان و فعالان فناوری های نوین را حمایت کنیم.

وی در مورد اقدامات در حوزه فناوری های نوین در بخش کشاورزی اعلام کرد: طی شش سال اخیر، سالانه 18 تا 25 فناوری در حوزه کشاورزی به صورت الگویی و توسعه ای معرفی شده است.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی یادآور شد: پهپادها طی سه تا چهار سال اخیر به صورت رسمی وارد کشاورزی شده و یکی از تاکیدات وزیر جهاد کشاورزی حمایت ورود فناوری های نوین در این بخش به منظور کاهش مصرف آب، افزایش بهره وری و سازگاری با محیط زیست است.

وی با اشاره به این که ظرف شش سال اخیر، بخش مکانیزاسیون کشاورزی با حمایت های دولت توانسته است به بخش عمده ای از نیازهای کشاورزان پاسخ دهد، گفت: طی این مدت، بیش از 120 هزار دستگاه تراکتور و بیش از 250 هزار دستگاه انواع ادوات عمده و شخصی در اختیار کشاورازن قرار گرفته است.

عباسی تصریح کرد: از سال 92 تا کنون 7 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه مکانیزاسییون کشاورزی در زیر بخش های مختلف صورت گرفته که از آن می توان به عنوان دوران طلایی در حوزه سرمایه گذاری مکانیزاسیون یاد کرد.

وی ادامه داد: امسال نیز 1800 میلیارد تومان اعتبار به حوزه مکانیزاسیون کشاورزی تخصیص داده شده که به استان های سراسر کشور ابلاغ کردیم.


تعداد مشاهده خبر28 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal