3.3 میلیون تن جو امسال در کشور تولید می شود
امسال تولید بیش از 3 میلیون و 300 هزار تن جو آبی و دیم در کشور پیش بینی شده است.
1398/02/15

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعت امروز شنبه در حاشیه بازدید از مزارع بهنژادی جو در بخش تحقیقات غلات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: سالانه به طور متوسط نزدیک به 600 تا 700 هزار هکتار جو آبی و 900 تا یک میلیون هکتار جو دیم در کشور کشت می شود.

مهندس فرامک عزیز کریمی افزود: از این سطح بیش از 3 میلیون تن تولید جو آبی و دیم داریم و امسال با توجه به شرایط خوب بارندگی در اکثر استان های کشور، افزایش حدود 300 هزار تنی جو را برآورد کرده ایم.

وی درباره عملکرد تولید جو اظهار داشت: در مزارع آبی به طور متوسط 3.5 تن و اراضی دیم بین یک تا 1.2 تن در هکتار جو تولید می شود.

عزیز کریمی ادامه داد: در مناطق سرد و معتدل که پتانسیل ارقام بیشتر و دوره رشد نیز طولانی تر است، جوکاران حرفه ای حدود 12 تا 14 تن از این محصول در هر هکتار با رقم بهمن و 8 تا 10 تن در هکتار رقم بهرخ تولید کرده اند.

وی از برنامه معاونت امور زراعت برای افزایش ضریب مصرف بذور گواهی شده جو توسط کشاورازن خبر داد و گفت: ما به دنبال آن هستیم که ظرف سه سال آینده ضریب استفاده از بذور گواهی شده جو را به 45 درصد برسانیم.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی خاطر نشان کرد: در حال حاضر زیر 20 درصد از بذور گواهی شده جو در مزارع استفاده می شود و مابقی بذور را کشاورزان از طریق خود مصرفی تامین می کند.

وی با بیان این که سال گذشته نزدیک به 33 هزار تن بذر جو در کشور تولید شد و در اختیار کشاورزان قرار گرفت، اذعان داشت: با رشد قیمت جو، اشتیاق کشاورزان برای کشت این محصول بیشتر شده و امسال ما تولید 50 هزار تن بذور اصلاح شده جو را در برنامه داریم.

عزیز کریمی افزود: اکثر ارقام جو، داخلی هستند، اما ارقام خارجی هم در کشور کشت می شود به طوری که سال گذشته چهار رقم خارجی از کشورهایی مانند فرانسه و مجارستان وارد و مورد مصرف کشاورزان قرار گرفت که بیشتر برای تولید علوفه بود.

تعداد مشاهده خبر31 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal