افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی اولویت وزارت جهاد کشاورزی است
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، بالا بردن ضریب بهره‌وری مصرف آب در بخش کشاورزی و توسعه کشت نشایی را از برنامه‌ها و اولویت‌دار وزارت جهاد کشاورزی برشمرد.
1398/04/26

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، عباس کشاورز به همراه مدیر کل غلات و محصولات اساسی وزارت کشاورزی در سفر دو روزه به استان در بازدید از مزارع تکثیری بذر گندم و واحدهای تولید و فرآوری بذر گندم در شهرستان‌های میاندوآب و اشنویه، ضمن تقدیر از عملکرد زارعین و مسئولان استانی، با اشاره به اهمیت احیای دریاچه ارومیه گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه و انتشار ریزگردها، تهدیدی بسیار جدی برای کشاورزی استان آذربایجان غربی است، از اینرو جلب مشارکت و همکاری جوامع محلی بویژه کشاورزان در این خصوص از ارکان اصلی اجرای برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

وی بر توسعه و ترویج کشت محصولات کم‌آب‌بر مانند زعفران و گل محمدی، نباتات علوفه‌ای کم‌آب‌بر نظیر تیریتیکاله و کشت مخلوط آن با جو و ماشک، تاکید کرد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره بر لزوم مصرف بهینه آب کشاورزی و اجرای سیستم‌های نوین آبیاری همچون توسعه سیستم نوار تیپ، تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم کشت چغندرقند را در اراضی حوزه آب ریز دریاچه ارومیه ریشه‌کن کنیم بلکه توسعه کشت نشائی چغندرقند و تغییر آرایش کشت به 60*40 که در حد قابل توجهی مصرف آب را در این محصول کاهش می‌دهد، از برنامه‌های اولویت‌دار وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص است.

کشاورز، بالا بردن ضریب بهره‌وری مصرف آب در بخش کشاورزی و حفظ و افزایش عملکرد محصولات کشاورزی را دو هدف اصلی وزارت جهاد کشاورزی در راستای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

گفتنی است؛ معاون امور زراعت وزارت جهادکشاورزی به همراه مدیر کل غلات و محصولات اساسی وزارت متبوع، در دومین روز از سفر خود به استان آذربایجان غربی از واحد تولید و فرآوری بذر گندم، مراکز خرید گندم و کلزا، مزارع سبزی و صیفی و چغندر کشت شده به روش نشایی در شهرستان بوکان از نزدیک بازدید خواهند کرد .

تعداد مشاهده خبر83 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal