ضرورت افزایش مصرف کودهای کشاورزی برای تقویت خاک
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر افزایش مصرف کودهای کشاورزی برای تقویت خاک، کاهش تنش‌ها و افزایش محصولات کشاورزی تاکید کرد.
1398/05/19

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس عباس کشاورز در افتتاحیه گردهمایی سراسری آموزشی مدیران ستادی و استانی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در تبریز، با بیان این که به طور متوسط حدود 45 درصد کود کمتر از نیازمان در داخل کشور مصرف می‌کنیم، گفت: مصرف کود کشاورزی حتی در کشورهای توسعه یافته و حامی محیط زیست و کشورهای اروپایی بسیار بالا است؛ اثراتی که کود بر روی محصولات ما دارد تنش‌ها را اعم از سرما و کم آبی و ... کنترل می‌کند، ماندگاری محصول را بالا می برد و تنش‌های زنده مانند حشرات را نیز کنترل می‌کند هیچ کس در دنیا منکر مصرف کود نیست .

وی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی و جایگاه آن در برنامه ششم توسعه کشور گفت: کشاورزی ابزار رفع گرسنگی و فقر است و توسعه مصرف کود در کشاورزی 30 الی 70 درصد در افزایش محصول و به تبع آن در رفع فقر و گرسنگی در جهان موثر است. همچنین مصرف کود باعث افزایش پروتئین گندم و غنی‌تر شدن آن شده و به این طریق اثر مهمی در تغذیه مردم جهان دارد.

کشاورز، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی را یکی از افتخارات وزارت جهادکشاورزی برشمرد و خاطرنشان کرد: حساب‌های این شرکت دقیق بوده و در بانک مرکزی یک خط بدهی برایش ثبت نشده است. همچنین این شرکت، بی‌نقص‌ترین سیستم بازرگانی در فضای کشاورزی است که با برنامه تامین و توزیع کود نقش اثرگذاری در این حوزه دارد.

وی با مهم دانستن نقش و اثرگذاری مثبت شرکت خدمات حمایتی در امر تامین و توزیع کود، افزود: شرکت خدمات حمایتی در رشد و توسعه کشت کلزا در کشور و انتقال دانش فنی کشت کلزا از کشورهای اروپایی به ایران نقش موثر و بی بدیلی داشته است و ماموریت بعدی این شرکت حمایتی کشاورزی، فرمول‌نویسی و تامین نیاز کودی کشاورزان بر اساس نسخه است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به بی نظمی حاصل از فشار ناشی از تحریم‌ها در جامعه گفت: تا 24 تیر ماه سال قبل خبر نداشتیم کود، بذر و غیره از کجا و با چه ارزی چه قیمتی می‌آید، این کار در گمرکات چگونه انجام می‌شود؛ تا اینکه یکباره با تحریم مواجه شدیم و کوهی از کارهایی که در موردشان اطلاعاتی نداشتیم به عهده ما گذاشته شد اما از پس این امتحان خوب برآمدیم.

این مسوول با بیان این که با مشکلات متعددی در حوزه تهیه و تامین نهاده‌ها مواجه بودیم، ادامه داد: وارد کنندگان کالاها بر مبنای اعتباری جنس وارد می‌کردند و عده‌ای جنس آورده بودند و پولشان داده نشده بود در شش یا هفت ماه اخیر به آرامش رسیده‌ایم و این نشان دهنده موثر بودن روش‌های ماست .

وی افزود: وظیفه ما این بود ارزی که می‌دهیم مراقبت کنیم جنس به همان مقدار وارد شود که موفق بودیم و هیچ دلاری نامعلوم نماند بحث کنترل نرخ‌ها نیز به سامان شد .

کشاورز در این نشست، از رئیس کمیسیون مجلس شورای اسلامی و اقدامات این کمیسیون در خصوص حل مسئله افزایش قیمت کود از سوی شرکت های پتروشیمی‌ قدردانی کرد.

تعداد مشاهده خبر71 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal