معاون امور زراعت د رگردهمایی سالانه برنامه ریزی تحقیقات و تولید بذور پرورشی غلات آبی کشور، مدیریت نفوذ پذیری ارقام جدید به مزارع
1398/06/25

در این گردهمایی، معاون وزیر در امور زراعت وزارت جهادکشاورزی با اشاره به نظام‌های زراعی دنیا برای تامین نیاز غذایی بیان داشت: گندم، برنج و ذرت سه غله مهم است که با تولید سالانه 2 هزار میلیون تن، بخش اعظم نیاز غذایی جمعیت کره زمین از این محصولات کشاورزی اساسی تامین می‌شود.

مهندس عباس کشاورز بر این اساس پرداختن به موضوعی تحت عنوان "مطالعات سیستم‌های زراعی" را نیازمند توجه بیشتر دانست و افزود: تحقیقات باید به صورت چند دیسیپلینی و در تعامل بین بخش‌های مختلف انجام شود تا بتواند چندین موضوع را در ارتباط با یکدیگر پوشش دهد و بدین ترتیب بازدهی بالا، صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها محقق شده و یافته‌های پژوهشی از اعتبار بیشتری برخوردار می‌شود.

وی با بیان این که تنوع ارقام معرفی شده گندم، با وجود تلاش‌های صورت گرفته در برخی از مناطق کشور کافی نیست، عنوان داشت: بجز گندم‌های معرفی شده برای مناطق معتدل، می‌توان گفت تقریبا ارقام متنوع و متعدد وجود ندارد و از این حیث آسیب‌پذیر هستیم و لازم است در زمینه معرفی رقم همگام با سرعت تولید دانش در دنیا، عمل کرده تا بتوانیم پاسخ‌های بروزتری در رفع نیازهای کشاورزان داشته باشیم.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم مدیریت نفوذپذیری ارقام جدید به مزارع، توجه به شاخص‌های اقتصادی در اجرای پروژه‌های پژوهشی را مهم دانست و خاطرنشان ساخت: اگر پروژه‌ای در زمان مشخصی به بازدهی نرسد، اقتصادی بودن آن زیر سوال است حتی اگر آن پروژه با موفقیت خاتمه یافته باشد.

وی به برخی از علت‌های عدم نفوذپذیری بعضی از ارقام معرفی شده اشاره کرد و افزود: برخی از ارقام جدید به علت آلودگی به عوامل بیماری زا، خسارت اقتصادی در پی داشته و عدم توجه به رفع این اشکال و رها کردن آن به حال خود، منجر به حذف این دستاورد تحقیقاتی از عرصه و عدم اقبال از سوی کشاورزان شده است.

کشاورز با اشاره به قدمت بخش تحقیقات غلات در کشور به اقدام‌های ارزشمندی که طی 90 سال پیش تاکنون انجام شده است اشاره داشت و افزود: در زمینه تحقیقات گیاهان علوفه‌ای مانند جو لازم است استراتژی‌های ویژه‌ای تدوین و سپس آنها تبدیل به برنامه جامع شود و بر این اساس شاهد اجرای پروژه‌هایی با بازدهی بالاتری باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به روش‌های روزآمد در تحقیقات به زراعی، رویکرد تحقیقات را نیازمند بازنگری دانست و بیان داشت: در شرایط ایران کسی نمی‌تواند بدون توجه به مساله آب راهکاری ارائه دهد و لازم است نگاه ما در تحقیقات به صورت ریشه‌ای باشد و از پرداختن به موضوعات سطحی بدون در نظر گرفتن مدیریت کاهش تقاضای مدیریت آب پرهیز شود.

این مسوول با اشاره به ضرورت کاهش واردات علوفه، خواستار توجه به تحقیقات غلات از جمله استفاده از جوهای دو منظوره و تریتیکاله در راستای افزایش تولیدات لبنی و تامین علوفه مورد نیاز این بخش شد.

معاون وزیر در امور زراعت، با تاکید بر ضرورت فراهم‌سازی بسترهای لازم برای حضور بخش خصوصی در زمینه فناوری، توسعه پایلوت‌ها را راهکار تحقق این مهم ارزیابی کرد و خواستار نقش آفرینی جدی محققان به عنوان خدمتگزاران علمی کشور در غلبه بر تهدیدهایی چون بحران آب و تغییر اقلیم شد.

تعداد مشاهده خبر70 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal