ضرورت شکل‌گیری ساختار ویژه تولید بذر چغندرقند در کشور
در روز مزرعه ملی چغندر قند که با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در ایستگاه تحقیقات چغندرقند مهندس مطهری واقع در کمال شهرکرج برگزار گردید، بر ضرورت شکل‌گیری ساختاری ویژه برای تولید بذر چغندرقند در کشور تاکید شد.
1398/07/06

در این مراسم، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در سخنانی عملکرد موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندر قند را در ارائه دستورالعمل های فنی رضایت بخش ارزیابی کرد و افزود: موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند بسته ای کامل از توصیه های فنی کشت چغندرقند در 10 استان مناسب کشت را به کشاورزان ارائه کرده است و دراین راستا خواهش ما از کشاورزان عزیز این است به منظور ساماندهی کشت چغندرقند در کشور با وزارت جهادکشاورزی همکاری کرده و از کشت این محصول خارج از مناطق اعلام شده خودداری کنند.

مهندس عباس کشاورز با اشاره به رکورد تولید این محصول در سال 96، راه اندازی شرکت های دانش بنیان توسط موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند را شایسته تقدیر دانست و تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی از شرکت های دانش بنیان در چغندر قند حمایت می کند و خواستار توسعه این ساختار و تبدیل آن به یک نهاد ملی برای تولید بذر چغندر قند است.

وی خواستار تقویت سایر بخش های تحقیقاتی مورد نیاز در توسعه کشت چغندرقند شد و افزود: خواسته دیگر من از موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند این است که بخش های تحقیقاتی در زمینه گیاهپزشکی و تغذیه گیاهی را مورد توجه قرار دهد و این امر می تواند در کنترل بسیاری از تنش های محیطی و افزایش درجه استخراج شکر موثر باشد.

وی با اشاره به ضرورت توجه به وضعیت منابع آبی کشور در ارائه راهکار برای بخش کشاورزی خاطر نشان ساخت: توجه به دستورالعمل های جدید به زراعی معرفی شده توسط موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندر قند، روش های کم آب بر و اجرای طرح کشت نشایی در چغندر بهاره (که 40 درصد صرفه جویی در آب را به همراه دارد) در راستای ارتقای بهره وری کشت این محصول ضروری است.

مهندس کشاورز هم چنین با اشاره به معرفی رقم "کارا"به عنوان چغندر علوفه ای توسط موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند، ورود این موسسه را در ارائه پکیج چغندر علوفه ای با هدف گذاری تولید 150 هزار هکتار در بازه زمانی ده سال را خواستار شد.

تعداد مشاهده خبر111 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal