ضرورت معرفی و کشت بذور پربازده برای افزایش بهره وری در زراعت دیم
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی دیم در کشور ظرفیت‌های ناشناخته زیادی دارد و حاصلخیز کردن خاک بدون شخم زدن باعث پایداری زراعت دیم می‌شود.
1398/07/28

به گزارش روابط عمومی معاونت امور زراعت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز در نشستی که به منظور بررسی ضریب نفوذ ارقام بذر دیم در اراضی زراعی مناطق دیم واقع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سالن جلسات سازمان برگزار شد، با اشاره به همکاری بیشتر بین تحقیقات و زراعت برای معرفی و کشت ارقام جدید پربازده در مزارع دیم، اظهار کرد: راهکارافزایش تولید در واحد سطح استفاده از ارقام اصلاح شده و استاندارد است، چرا که علاوه بر افزایش ضریب نفوذ بذر، افزایش تنوع ارقام غلات و حبوبات در اراضی آبی و دیم نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به کم بودن تنوع محصول در اراضی کشاورزی دیم، عنوان کرد: کشاورزی با حوزه دامداری عجین بوده و دام در کنار کشاورزی بوده و باید در برنامه ریزی ها در حوزه کشاورزی به حوزه دامداری نیز توجه کنیم.

کشاورز با بیان این که کشت ارقام جدید گواهی شده در زراعت دیم، نقش زیادی در افزایش تولید در دیمزار‌های استان و کشور داشته است، افزود: این رقم‌ها نسبت به ارقام بومی به سرما، خشکی و بیماری‌ها مقاوم هستند، که باید آسیب‌شناسی و تحقیقات لازم در خصوص عملکرد ارقام پرورشی و گواهی شده جدید نیز صورت گیرد.

وی با تاکید بر ساماندهی دیم‌زارها و ترویج کشاورزی حفاظتی در استان بیان کرد: باید سند جدیدی از عملکرد دیم‌زارها و اراضی آبی تهیه شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که باید مصرف آب در کشت یونجه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کاهش یابد، افزود: 30 تا 40 درصد آب برای این محصول مصرف شده و باید ضمن تقویت بخش دامپروری، مصرف آب یونجه را کاهش داد و ارتقای معیشت کشاورزان باید در اولویت قرار گیرد.

این مقام مسوول با بیان این که کشت دیم کشور از ظرفیت‌های پنهانی فراوانی برخوردار است، افزود: متاسفانه کشت دیم کشور بهره‌‌وری پایینی دارد و باید در افق 7 ساله به منظور افزایش درآمد کشاورزان، ضمن افزایش بهره‌وری و تقویت پایدار کشاورزی دیم، کشت محصولاتی از قبیل علوفه دامی و دانه روغنی را توسعه دهیم.

وی تاکید کرد: کشت 5 گروه محصول شامل حبوبات، گندم، جو، علوفه و دانه‌های روغنی را می‌توان با تکنولوژی کشت جدید و تغییر روش‌های موجود در سطح اراضی دیم حوضه ابریز دریاچه ارومیه توسعه داد.

کشاورز در زمینه طرح‌های ایران سیمیت و ایکاردا هم گفت: این طرح‌ها راهکاری برای تولید کنندگان دیم در کشور برای به حداقل رساندن خسارت‌های ناشی از تغییر بارندگی‌هاست در این طرح ریسک کشاورزی دیم به حداقل می‌رسد و اگر بارندگی کم شود میزان تولید پایدار نگه داشته می‌شود.

در این نشست، رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز بر ضرورت افزایش مواد آلی خاک اراضی دیم استان، خرید کارنده‌های الگویی برای زراعت دیم و تامین تسهیلات اعتباری مورد نیاز برای تولید بذر انواع محصولات دیم تاکید کر
تعداد مشاهده خبر124 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal