حکایت میدان میوه و تره بار در یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد
کهگیلویه و بویراحمد از معدود استان هایی است که مرکز آن میدان میوه و تره بار ندارد، در نبود میدان میوه و تره بار، بی نظمی در شهر بیداد می کند ،هر میوه فروش برای خود قیمتی دارد و در کوچه پس کوچه های شهر ، شبه بازارهای عرضه میوه فراوان است .
1398/08/13

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد؛ کهگیلویه و بویراحمد از معدود استان هایی است که مرکز آن میدان میوه و تره بار ندارد، در نبود میدان میوه و تره بار، بی نظمی در شهر بیداد می کند ،هر میوه فروش برای خود قیمتی دارد و در کوچه پس کوچه های شهر ، شبه بازارهای عرضه میوه فراوان است .

به گزارش ایرنا، کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی مستعد برای کشت محصولات کشاورزی از جمله انواع میوه و گیاهان دارویی است اما آن گونه که باید بهره وری لازم از این استعداد صورت نگرفته است.

 فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم در کهگیلویه و بویراحمد سبب می شود که بخش زیادی از تولیدات کشاورزی این استان به صورت خام فروشی و یا با قیمت نازل توسط دلالان و واسطه‌ها خریداری و به استان‌های همجوار انتقال یابد.

یکی از مطالبات مردم و کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد توزیع و مصرف محصولات زراعی و باغی تولیدی  در استان است.

سیب، مرکبات شامل لیموترش، نارنگی و پرتقال و انگور، زیتون از مهمترین محصولات باغی تولید شده استان است که سالیانه به 800 هزار تن می رسد. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد مهر ماه امسال به ساخت میدان میوه و تره بار در مرکز استان تاکید کرد و گفت: با توجه به وجود محصولات باغی در این استان باید زمینه ایجاد میدان میوه و تره بار در شهر یاسوج به طور ویژه در دستور کار متولیان قرار گیرد.

حسین کلانتری از شهردار شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد خواست نسبت به راه اندازی این مکان اقدام کند و مکانی در خور مردم ایجاد کند.

وی ابرزا داشت: ایجاد این میدان از خواسته های به حق مردم استان است که راه اندازی آن می تواند نقش مهمی در توزیع میوه های با کیفیت و با قیمت مناسب داشته باشد.

کلانتری بیان کرد: مکان مناسبی در ورودی شهر برای ایجاد امر مهم در نظر گرفته شده که باید شهرداری یاسوج این مکان را ساماندهی، پاکسازی و آماده بهره برداری کند.

 استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: میدان میوه و تره بار به مدت 6 ماه در اختیار میوه فروشان مرکز این شهر قرار می گیرد در صورتی که رضایت مندی تولید کنندگان، میوه فروشندگان و مردم را به همراه داشت میدان میوه و تره بار در همین جا مستقر می شود در غیر این صورت به مکان دیگری انتقال داده می شود.

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: شبه بازارهای عرضه میوه در یاسوج بدون هرگونه نظارت در حال افزایش است و به طور واضح در ورودی و خروجی شهر یاسوج قابل مشاهده هستند.

غلام محمد زارعی افزود: نبود میدان میوه و تره بار یکی از عامل های اصلی بی نظمی و افزایش قیمت ها در سطح شهر یاسوج بوده که برخی از ساکنان این شهر برای دسترسی به میوه با قیمت نازل تر به حاشیه شهر رفته و میوه مورد نیاز خود را از آنجا تهیه می کنند.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی در کنار بحران اقتصادی، بیکاری نیز یکی از دغدغه های اصلی دولتمردان است که بیکاری و نبود شغل سبب شده افراد زیادی در این شهرستان به دست فروشی و میوه فروشی روی بیاورند این درحالی است که در بودجه سال 99 مجلس و دولت عمده درآمدها را برای تولید و اشتغال متمرکز کرده است.

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نگاه مثبتی در مجلس شورای اسلامی برای تعریف بازار وجود دارد و همه شاهدیم در بحرانی ترین شرایط اصالت و اساس بازار تغییری نکرده است.

وی تاکید کرد کرد: آمار ارائه شده از فراوانی بازار یاسوج و اینکه افزون بر 100 هزار نفر از این حوزه ارتزاق می کنند حکم می کند که در آمایش های سرزمینی و برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرند.

شهردار یاسوج نیز در خصوص میدان میوه و تره‌بار شهر یاسوج، گفت: ماه گذشته استاندار کهگیلویه و بویراحمد به همراه تیم اقتصادی استان از محل میدان میوه و تره‌بار این شهر بازدید و بر راه‌اندازی هر چه سریعتر این مکان تأکید کرد.

نستهن مقدم تصریح کرد: تلاش مجموعه شهرداری یاسوج راه‌اندازی هر چه سریع‌تر این مکان است که علاوه بر محل کنونی در شهرک ولایت در بلوار قرنی شهر یاسوج نیز مکان دیگری مشخص و زیرساخت‌ها فراهم شده است.

وی ابراز داشت: فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای این مکان صورت گرفته تا با راه‌اندازی این میدان دیگر شاهد دلالی‌ها و گرانی قیمت میوه در مرکز استان نباشیم.

از سال 1392 تاکنون در یک دوره پنج ساله سه هزار و 700 هکتار باغ در این استان ایجاد شده است. مساحت باغ‌های استان کهگیلویه و بویراحمد 43 هزار و 402 هکتار است. 
 استان کهگیلویه و بویراحمد 270 هزار زمین کشاورزی دارد که سالیانه 800 هزار تن محصول در آن کشت می‌شود.

تعداد مشاهده خبر77 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal