کاهش 31 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: مصرف آب در بخش کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه تا 31 درصد کاهش یافته است و برای تسریع در اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه در این خصوص نیازمند تامین تکنولوژی بیشتری در این زمینه هستیم.
1398/07/24

به گزارش روابط عمومی معاونت امور زراعت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز در نشست‌ فنی و تخصصی بررسی عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: یکی از راهکارهای بسیار مهم برای احیای دریاچه ارومیه کاهش 40 درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی است.

به گفته وی، دست‌اندازی بر طبیعت اگر از حد تحمل آن خارج شود بسیار پرهزینه خواهد بود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری نشست با انجمن علوم آبیاری آمریکا در خصوص انتقال 10 میلیارد متر مکعب آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه در سال‌های 90 و 91 و با توجه به تجربه این کشور در زمینه انتقال آب بین حوضه‌ای،‌ تصریح کرد: در یکی از نشست‌ها با انجمن علوم آبیاری آمریکا به ابعاد موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای پرداخته شدو معلوم شد که این کار بزرگترین اشتباه است. پس از نشست‌ها و بررسی‌های فراوان با انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه مخالفت کردیم البته نه به این دلیل که دنبال احیا دریاچه ارومیه نبودیم، بلکه به خاطر این که متوجه ابعاد موضوع شدیم.

وی تاکید کرد: انتقال آب بین حوضه‌ای به جز مصرف شرب باید ممنوع شود، البته درباره مصرف شرب هم انتقال آب اولین راه ‌حل نیست.

کشاورز با بیان این که پیاده‌سازی مدل الگوی کشت در حوزه آبریز دریاچه ارومیه با توجه به تناسب اراضی کشاورزی علاوه بر کمک به احیای دریاچه، گامی مهم در جهت افزایش بهره‌وری و ارتقای معیشت کشاورزان است، ادامه داد: تناسب اراضی کشاورزی با هدف پایداری تولید و صیانت از منابع آب و خاک انجام می‌گیرد که در استان آذربایجان غربی در پنج سال گذشته تناسب 85 تا 90 درصد اراضی آبی برای محصولات مختلف کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مورد ارزیابی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون نزدیک 80 درصد مصرف آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه را برای کشت محصولاتی مانند یونجه با 31.5 درصد، سیب با 16 درصد و نیز محصولاتی مانند گندم 12 درصد، چغندرقند 8 درصد و انگور 7 درصد و مابقی سایر محصولات به خود اختصاص یافته است که در پیاده سازی الگوی کشت در حوضه آبریز، تمرکز بر این 5 نوع محصول است.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: با توجه به این که سرانه زمین در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای کشاورزان کم است، بنابراین موضوع شغل جایگزین، درآمد و معیشت بسیار سخت و دشوار بوده، به ویژه این که صنایع در آذربایجان‌غربی رشد چندانی نداشته است.

معاون وزیر در امور زراعت، آذربایجان غربی را یکی از مناطق مستعد برای تولید سیب در کشور اعلام کرد و گفت: طرحی برای کاهش سطح زیر کشت سیب در این استان نداریم اما باید مصرف آب را در برخی باغات سیب با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و آبیاری تحت فشار به حداقل برسانیم.

به گفته وی، تولید سیب و محصولات باغی یک پتانسیل برای این استان و کشور است و باید بازاررسانی داخلی و صادرات این محصول را مدیریت کنیم.

کشاورز با تاکید بر این که کشت محصولاتی مانند سبزی و صیفی‌جات باید به سمت گلخانه برود، تصریح کرد: در این صورت مصرف آب کشاورزی آن نیز کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به این که باید مصرف آب یونجه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کاهش یابد، افزود: 30 تا 40 درصد آب برای این محصول مصرف شده و باید ضمن تقویت بخش دامپروری، مصرف آب یونجه رو کاهش داد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به این که در فصل بهار، زراعت و کشت چغندرقند مناسب‌ترین محصول است، بیان کرد: کاهش کشت 6 هزار هکتاری چغندرقند در وضعیت فعلی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و رساندن به سطح 18هزار هکتار مد نظر است که در حدود 30 درصد کشت آن نیز باید به صورت نشایی کشت شود تا در مصرف آب صرفه‌جویی شود.

وی با بیان این که کشت دیم کشور از ظرفیت‌های پنهانی فراوانی برخوردار است، افزود: متاسفانه کشت دیم کشور بهره‌وری پایینی دارد و باید در افق 7 ساله به منظور افزایش درآمد کشاورزان، ضمن افزایش بهره‌وری و تقویت پایدار کشاورزی دیم، کشت محصولاتی از قبیل علوفه دامی و دانه روغنی را توسعه دهیم.

کشاورز با بیان این که کشت 5 گروه محصول شامل حبوبات، گندم، جو، علوفه و دانه‌های روغنی را می‌توان با تکنولوژی کشت جدید و تغییر روش‌های موجود در سطح اراضی دیم حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسعه داد، خاطرنشان کرد: بهتر است از زدن شخم در اراضی دیم خودداری کنیم که این امر باعث نابودی خاک می‌شود و با اجرای خاکورزی حفاظتی و اصول پایداری خاک، آن را احیا کنیم
تعداد مشاهده خبر183 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal