اولین برداشت مکانیزه برنج در گیلان آغاز شد
برداشت75 درصد مزارع برنج به صورت مکانیزه اولین برداشت مکانیزه برنج شالیزارهای استان گیلان در روستای پس ویشه شهرستان رشت آغاز شد
1399/05/06

به گزارش روابط عمومی معاونت امور زراعت به نقل از خبرنگار ایانا در استان گیلان، اولین برداشت مکانیزه برنج با حضور استاندار گیلان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران استانی در مزرعه کشاورز فاضل صادقی در سطح یک و نیم هکتار انجام شد و رقم تحت کشت رقم محلی هاشمی بوده که منطبق با تقویم زراعی سال جاری مبادرت به نشاء کاری شده است.

در حاشیه این مراسم رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه توزیع 1450 تن بذر گواهی شده منجر به تحت کشت قرار گرفتن 30 هزار هکتار از اراضی استان با بذور گواهی شده گردید، افزود: پیش‌بینی می‌شود با توجه به افزایش سطح استفاده از ارقام اصلاح شده 2.1 میلیون تن شلتوک برنج با ارزش اقتصادی 15 هزار میلیارد تومان توسط 300هزار شالیکار در سال 1399 تولید و برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه سطح برنجکاری استان 238 هزار هکتار بوده که از این سطح در طی سال زراعی جاری حدود 24800 هکتار به کشت ارقام اصلاح شده و پرمحصول از قبیل گیلانه، آنام، خزر و مابقی به ارقام محلی هاشمی، علی کاظمی اختصاص داشته است ادامه داد: برنامه ریزی برای تولید 2700 تن بذر گواهی شده و مادری جهت پوشش 55 هزار هکتار از اراضی شالیزاری برای سال زراعی آتی در دستور کار قرار گرفت.

درجانی وجود 7 هزار دستگاه نشاءکار چهار و شش ردیفه را عامل نشاءکاری 161 هزار هکتار از اراضی به صورت مکانیزه عنوان کرد و اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود 75 درصد از اراضی به صورت کامل مکانیزه برداشت شود که نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایانا، بیش از 3500 دستگاه کمباین ویژه شالیزار برای عملیات برداشت کاملا مکانیزه برنج در حال فعالیت در استان  گیلان هستند.

انتهای پیام
تعداد مشاهده خبر108 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal