رشد 50 درصدی تولید چغندرقند در سال زراعی جاری
مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:
1399/08/28

به گزارش روابط عمومی معاونت امور زراعت به نقل از خبرگزاری ایرنا- مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی از افزایش قابل توجه سطح زیرکشت چغندرقند در سال زراعی 99-1398 خبر داد که بر اساس آن، در مقایسه با سال زراعی گذشته (98-97) مقدار تولید چغندرقند حداقل حدود 50 درصد افزایش می‌یابد.

«پیمان حصادی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در سال زراعی جاری ( 1400 - 1399 ) با توجه به افزایش نسبی قیمت جهانی شکر و نیز تغییر گروه واردات شکر از ارز ترجیهی به ارز نیمایی، انتظار می رفت تولید چغندرقند همچنان روند افزایشی داشته و در نتیجه میزان وابستگی کشور به واردات شکر بسیار کاهش یابد.

 مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: اما افزیش هزینه های  قیمت نهاده کشاورزی باعث شده تا هزینه های تولید چغندرقند افزایش یابد، به نحوی که تولید حداقل 45 تن چغندرقند در هکتار، نقطه سربه سر اقتصادی برای کشاورزان است.

1300 تومان قیمت منطقی هرکیلو چغندرقند

حصادی گفت: قیمت اعلامی اخیر شورای اقتصاد بر مبنای 840  تومان به ازای هر کیلوگرم چغندرقند پاسخگوی هزینه‌های تولید کشاورزان نبوده و بایستی در کوتاه ترین زمان ممکن قبل از تصمیم کشاورزان به کشت محصولات مختلف نسبت به  اصلاح آن به حداقل یک هزار و 300 تومان برای هر کیلوگرم چغندرقند اقدام شود.

 مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی هشدار داد در غیر اینصورت رشد و تولید چغنددقند به شدت کاهش یافته و نیاز به خروج بیشتر ارز برای وارادت شکر خواهد بود.

وی خواستار اصلاح مصوبه اخیر شوری اقتصاد برای قیمت چغندرقند در سال زراعی جاری شد.

حصادی خاطرنشان کرد: چغندرقند تنها محصولی است که از کاشت تا برداشت آن توسط کارخانجات قند صورت گرفته و دولت هیچگاه نیاز به تخصصی بودجه جداگانه برای آن نداشته است.

به گزارش ایرنا، طبق پیش بینی های وزارت جهاد کشاورزی به نظر می رسد با اقدامات صورت گرفته امسال بیش از پنج میلیون تن چغندرقند بهاره و پاییزه در کشور تولید شود که از این میزان نزدیک یک میلیون و 500 هزارتن شکر خام استحصال خواهد شد.

سال گذشته نیز سه میلیون و  833 هزارتن چغندرقند پاییزه و بهاره در  سطح بیش از  80 هزار هکتار کشور تولید شد که از این میزان 925 هزار تن شکر استحصال شده است.

تعداد مشاهده خبر26 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal