اخبار ویژه
 • در مورخه 5 آبان 1399 با تاکید مقام عالی وزارت مبنی بر افزایش ضریب نفوذ و انتقال دانش به کشاورزان رویداد ملی ترویج نوآوری و تجارب موفق کشاورزی به منظور ارتقای تولید کشت های پاییزه با حضور مدیران و کارشناسان ستادی و استانی، روسای سازمان جهاد کشاورزی، روسای موسسات و مراکز تحقیقاتی و آموزشی و پژوهشگران از طریق فضای مجازی (وبینار) برگزار گردید که فایل های ارائه شده دردوره آموزشی به پیوست ارائه می گردد.
  1399/08/06
 • با توجه به اهمیت و نقش مدیریت تغذیه گیاهی به عنوان یکی از عوامل مهم در بهبود کمی و کیفی محصول گندم، دوره آموزشی آنلاین(وبینار) تحت عنوان مصرف بهینه و متعادل کود و افزایش حاصلخیزی خاک در زراعت گندم در مورخه 99/7/30 برگزار گردید که فایل دوره به پیوست ارائه می گردد.
  1399/08/06
 • به گزارش روابط عمومی معاونت امور زراعت دومین جلسه بررسی وضعیت کشاورزی قراردادی گندم نان با حضور دکتر وفابخش معاون امور زراعت، مهندس اسفندیاری پور مشاور وزیر و مجری طرح گندم ، رییس هییت مدیره و دبیر کانون انجمن صنفی کارخانجات آرد سازی ،رییس و اعضای هییت مدیره بنیاد ملی گندم کاران ایران ، دکتر خالدی رییس کار گروه ملی کشاورزی تجاری، نماینده شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و سایر مدعوین در محل سالن جلسات معاونت امور زراعت برگزار شد. در این جلسه پیش نویس تفاهم نامه و برنامه های اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. مقرر شد با حضور کانون انجمن صنفی کارخانجات آرد سازی ، بنیاد ملی گندمکاران ایران و نماینده شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران در خصوص مدل اقتصادی و نحوه اجرای آن برگزار و برای بررسی و هماهنگی در جلسه بعدی ارائه نمایند.
  1399/07/22
 • در مورخه 21 مهرماه ساعت 9:30 کلاس آموزشی آنلاین تغذیه گندم توسط اساتید آقای دکتر فیضی اصل (عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور )و دکتر اخیانی (مشاور معاونت زراعت در امور تغذیه) برای کارشناسان گندم ستادی و کشوری برگزار گردید که فایل دوره آموزشی به پیوست ارائه می گردد.
  1399/07/21
وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای خطاب به روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها تاکید کرد: با توجه به شرایط خاص اقلیمی کشور، بارندگی‌های فراتر از حد متوسط طی دو ماه گذشته و پیش‌بینی شرایط دمایی طی ماه‌های آینده ضرورت دارد کلیه روسای سازمان‌ها با جدیت و حساسیت تمام برنامه‌های نظارت، پایش و مبارزه با عوامل خسارت‌زا، بویژه در مورد محصولات استراتژیک را پیگیری نمایند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، متن این نامه به شرح زیر است: روسای محترم سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها بررسی گزارشات دریافتی از روند مبارزه با عوامل خسارت‌زای گیاهی در سال جاری نشانگر تلاش قابل قبول، بی وقفه و پیگیر کلیه کارشناسان و مدیران ستادی و استانی در عرصه های کشاورزی کشور است که انتظار می‌رود نتیجه این تلاش به تحقق هر چه بهتر منویات مقام معظم رهبری در خصوص جهش تولید منتهی شود. حال با توجه به شرایط خاص اقلیمی کشور، بارندگی‌های فراتر از حد متوسط طی دو ماه گذشته و پیش‌بینی شرایط دمایی طی ماه‌های آینده ضرورت دارد کلیه روسای سازمان‌ها با جدیت و حساسیت تمام برنامه‌های نظارت، پایش و مبارزه با عوامل خسارت‌زا، بویژه در مورد محصولات استراتژیک را پیگیری نماپند. ضمنا رعایت اجرای موارد ذیل تاکید می گردد: 1- با توجه به هجوم وسیع و گسترده ملخ صحرایی به استان‌های جنوبی کشور، کما فی السابق پایش دقیق و مبارزه با این آفت با بهره‌گیری از کلیه امکانات سازمان‌های جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها با جدیت دنبال شود تا همانند سال گذشته به محصولات کشاورزی خسارتی وارد نشود. 2- نظر به برآوردها و بررسی وضعیت سن گندم در اماکن زمستان‌گذران، انتظار آن می‌رود که سطح مبارزه نسبت به سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای نشان دهد. لذا کاهش سن‌زدگی در سطحی به مراتب کمتر از سال گذشته باید مورد امعان نظر قرار گیرد. 3- با توجه به بارندگی‌های مستمر، گسترش بیماری‌های غلات به ویژه زنگ زرد در سطوحی به مراتب بیشتر از سال گذشته به وقوع پیوسته است. اگرچه تاکنون به نحو شایسته مبارزه و کنترل صورت پذیرفته، لکن ضروری است با توجه به شرایط اقلیمی، مدیریت این عوامل خسارت‌زا با اهتمام بیشتری در دستور کار قرار داده شود. 4- با توجه به تداوم تغییرات اقلیمی طی سه سال گذشته و به تبع آن گزارش بروز عوامل خسارت‌زای نوظهور، ضروری است سازمان حفظ نباتات با همکاری مراکز تحقیقاتی و اجرایی استانی و ستادی دستورالعمل‌های مدیریت این عوامل را سریعا تهیه و در اختیار کارشناسان ذیربط قرار گیرد. 5- توجه ویژه به تدوین برنامه عملی پایش و مدیریت آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز دانه‌های روغنی به ویژه کلزا و نیز درختان میوه صورت پذیرد. لازم به ذکر است جهت جلوگیری از بروز هرگونه اختلال در روند مدیریت عوامل خسارت‌زا، نظارت دقیق و مستمر بر شبکه‌های توزیع و فروش آفت کش‌ها با اعزام اکیپ‌های نظارتی مدنظر قرار گیرد. بدیهی است مسئولیت اجرای موارد فوق الذکر در استان به عهده رئیس سازمان استان می باشد. مقتضی است سازمان‌ها گزارش پیشرفت فعالیت‌ها را به صورت مستمر به سازمان حفظ نباتات ارسال نمایند. کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی
1399/02/09
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید در سال جاری وضعیت مطلوبی داشته است و امسال تولیدات کشاورزی بیش از 6 درصد افزایش دارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران که با شعار"دانش جهانی برای کشاورزی ایران" از امروز تا 20 دی ماه در بوستان گفتگو دایر خواهد بود، اظهار کرد: خوشبختانه با همکاری خوب تشکل‌های تولیدی و تولید کنندگان، ما هیچ مشکلی در تولید نداشتیم، شرایط هم آرام تر شده است و ما هیچ گزارشی از گرانی و کمبود نهاده‌ها نداریم که این اتفاق مهمی است. وی تأکید کرد: در حال حاضر بیش از 10 هزار نوع برند کودی در کشور داریم که تاکنون بیش از 9 هزار و 400 برند ثبت شده و در سراسر کشور عرضه می‌شود و این نشان دهنده رابطه مدیریت شده بین تأمین، تقاضا و عرضه است. کشاورز افزود: در آستانه آغاز کشت بهاره هستیم و نه تنها هیچ مشکلی در تأمین نهاده‌ها نداریم بلکه با مازاد بر نیاز هم مواجه هستیم، البته این موضوع باعث زیان سرمایه گذاران می‌شود. وی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم باید سیاست‌های کشور را تغییر دهیم، خاطرنشان کرد: برخی از شرکت‌های خارجی به دلیل شرایط ایجاد شده، کشور ما را ترک کردند و در این زمان شرکت‌های داخلی انعطاف استثنایی نشان داده اند و مشکلات ما را در زمان کم جبران کرده اند. کشاورز ادامه داد: به عنوان مثال، برای تولید بذر هیبرید کارهایی را شروع کرده ایم و از تولید کنندگان داخلی می‌خواهیم به این حوزه ورود کنند. سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تولید در سال جاری وضعیت مطلوبی داشته است، بیان کرد: امسال تولیدات کشاورزی بیش از 6 درصد افزایش دارد و این روند ادامه پیدا می‌کند. وی تأکید کرد: در شرایط فعلی، محور تمام بحث‌های کشور تولید است و راهی جز توجه به تولید نداریم.
1398/10/18
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal